Polityka podatkowa spółki holdingowej Allegro.eu i jej podmiotów zależnych opiera się na przestrzeganiu wszystkich obowiązków wynikających z przepisów podatkowych. Grupa uiszcza należności podatkowe w wymaganym terminie oraz w wymaganej wysokości, a także składa należne deklaracje i informacje podatkowe. Wysokość należności podatkowych określana jest w szczególności na podstawie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych. Faktyczna strategia podatkowa Grupy wynika z szeregu wewnętrznych procedur obowiązujących w poszczególnych spółkach, a raporty z realizacji tej strategii są zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem jawne i dostępne na stronach korporacyjnych pod adresem: (Allegro.pl 2) oraz (Ceneo.pl 3).
2 https://allegro.pl/zobacz/informacja-o-realizacji-strategii-podatkowej
3 https://info.ceneo.pl/Brands/infoceneo/Ceneo_informacja_o_strategii_2020.pdf
Prowadzona przez Grupę sprawozdawczość podatkowa promuje wiarygodność jej podmiotów wśród inwestorów i innych interesariuszy oraz buduje zaufanie do spółek Grupy. Działania Grupy w obszarze podatkowym są spójne ze strategią biznesową, a wizerunek odpowiedzialnego podatnika wpisuje się w szeroki kontekst zrównoważonego rozwoju organizacji.
Przegląd strategii podatkowej Grupy odbywa się na bieżąco i dokonywany jest przez Zespół Podatkowy w bliskiej współpracy z zarządem. Nadzór nad systemami: zapewnienia zgodności, kontroli wewnętrznej, oraz zarządzania ryzykiem, w tym w zakresie podatków, oraz nad rzetelnością raportowanych informacji finansowych sprawuje w strukturze Grupy Komitet Audytu. Komitet Audytu dokonuje również niezależnej oceny skuteczności powyższych systemów.
Biorąc pod uwagę skalę i zakres działalności Grupy nie jest możliwe uniknięcie wszelkich ryzyk podatkowych, wynikającego chociażby z częstych zmian regulacji podatkowych oraz poziomu ich skomplikowania. Spółki starają się maksymalnie ograniczać ryzyko podatkowe poprzez działania zgodne z literą i duchem prawa podatkowego oraz współpracę z renomowanymi spółkami doradztwa podatkowego oraz kancelariami prawnymi.
Grupa ma zdefiniowane ryzyka oraz wdrożone procedury minimalizujące potencjalne negatywne skutki ich realizacji. Ryzyka podatkowe Allegro.eu zostały ujawnione w Skonsolidowanym Raporcie Rocznym Grupy Allegro.eu za rok zakończony 31 grudnia 2021 r. w sekcji: „Ryzyko związane z regulacjami, kwestiami prawnymi i kwestiami dotyczącymi własności intelektualnej”. Wśród zdefiniowanych ryzyk podatkowych spółka wyróżnia m.in.:
- zmiany w polskich przepisach podatkowych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na wyniki operacyjne i sytuację finansową Grupy,
- zmieniony system podatku u źródła (WHT) w Polsce,
- podatki od usług cyfrowych zostały zaproponowane, częściowo wdrożone i mogą być rozszerzane przez Polskę, niektóre państwa członkowskie UE, Unię Europejską lub OECD, a także możliwe jest nałożenie innych podatków na segment e-commerce lub platformy e-commerce,
- wzmożony nacisk ze strony właściwych organów podatkowych na kwestie związane z transakcjami z podmiotami powiązanymi może spowodować, że zasady stosowane przez Grupę będą przedmiotem bardziej wnikliwej analizy, a Grupa może być narażona na kontrole podatkowe i trudności związane z takimi transakcjami,
- polskie interpretacje podatkowe mogą być podważane,
- organy celno-skarbowe przeprowadzają obecnie kontrole podatkowe w głównych spółkach operacyjnych Grupy w zakresie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które mogą, podobnie jak wszelkie przyszłe kontrole podatkowe, wiązać się z dodatkowymi kosztami dla Grupy,
- wdrożenie unijnego pakietu VAT e-commerce 2021 może skutkować dodatkowym narażeniem Grupy na ryzyko podatkowe z uwagi na rozważane plany wprowadzenia obowiązku stosowania przez platformy handlowe systemu Import One Stop Shop,
- Grupa może być narażona na wystąpienie zobowiązań podatkowych przekraczających jej przewidywania,
- Grupa możę zmierzyć się z ryzykiem zakwestionowania jej aktywności i/ lub transakcji w wybranych obszarach w oparciu o klauzulę ogólną przeciwko unikaniu opodatkowania.
W przypadku powstania wątpliwości co do stosowania regulacji podatkowych Grupa korzysta ze wsparcia profesjonalnych zewnętrznych doradców podatkowych i prawnych oraz korzysta z instytucji interpretacji podatkowej. Ponadto Grupa podlega pod obowiązek corocznego badania sprawozdania finansowego, wykonywanego przez zewnętrzny i niezależny uprawniony podmiot.
Za pośrednictwem organizacji branżowych oraz we własnym imieniu spółki Grupy Allegro uczestniczą w procesie legislacji europejskiej i polskiej oraz opiniują na etapie konsultacji projekty zmian przepisów w przepisach dotyczących podatków.
[GRI 207-2] [GRI 207-3]
Wszyscy pracownicy Grupy mają możliwość zgłaszania obaw dotyczących nieetycznego lub niezgodnego z prawem zachowania organizacji w zakresie podatków za pośrednictwem systemu informowania o potencjalnych nieprawidłowościach. System gwarantuje poufność i bezpieczeństwo osób zgłaszających przypadki nieprawidłowości, w tym ochronę przed działaniami odwetowymi. Jest otwarty i dostępny dla każdego w firmie (zgłoszenia można również składać anonimowo za pomocą specjalnego formularza dostępnego online).
Grupa realizuje wszystkie przewidziane przepisami działania w zakresie współpracy z organami podatkowymi. Spółki w sposób transparentny przekazują organom podatkowym kompletne informacje związane z rozliczeniami podatkowymi oraz terminowo udziela dodatkowych informacji na żądanie władz podatkowych. W 2021 roku spółki z Grupy nie podejmowały przewidzianej w przepisach podatkowych dobrowolnej współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej. Spółki nie wykluczają podjęcia takiej współpracy w przyszłości.
W 2021 roku na Grupę nie zostały nałożone kary ani dodatkowe sankcje związane z nieprawidłowościami związanymi z podatkami.
[GRI 207-4 b]
Grupa publicznie przekazuje informacje o należnościach podatkowych w okresowych raportach finansowych. Ze względu na ograniczoną (niematerialną wartościowo) skalę działania Grupy w innych niż Polska jurysdykcjach podatkowych, publikowane informacje dotyczą tylko Polski. Grupa nie prowadzi polityki fiskalnej w krajach uznawanych za raje podatkowe.
W roku obrotowym 2021 podatek dochodowy wyniósł 268,6 mln PLN – był większy o 70,4 mln PLN (35,5%) od podatku za rok obrotowy 2020. Efektywna stawka podatku Grupy za rok obrotowy 2021 i 2020 wynosiła odpowiednio 19,8% i 32,1%, w porównaniu do standardowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce wynoszącej 19% w każdym z tym okresów. Wysoka efektywna stawka podatku w okresie porównawczym wynikała z poniesienia kosztów związanych z IPO, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów oraz innych strat podatkowych w łącznej wysokości 266,0 mln PLN poniesionych przez jednostki zależne Grupy w Luksemburgu, w związku z którymi nie ujęto aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ze względu na małe prawdopodobieństwo, że podmiot ten będzie generował dochody podlegające opodatkowaniu w możliwej do przewidzenia przyszłości.
Jurysdykcja
|
Polska
|
Nazwy podmiotów będących rezydentami
|
Allegro.pl sp. z o.o.,
Ceneo.pl, sp. z o.o.,
Allegro Pay sp. z o.o.
|
Podstawowa działalność organizacji
|
Allegro.pl – operator platformy handlowej
Ceneo.pl – porównywarka cen dla różnych kategorii produktów
Allegro.pay – dostawca rozwiązań finansowych i pożyczkowych dla konsumentów
|
Liczba pracowników i podstawa obliczania tej liczby
|
4848*
|
Przychody ze sprzedaży stron trzecich
|
–
|
Przychody z transakcji wewnątrzgrupowych z innymi jurysdykcjami podatkowymi
|
–
|
Zysk / strata przed opodatkowaniem
|
1358,1 mln PLN
|
Rzeczowe aktywa trwałe inne niż środki pieniężne i ich ekwiwalenty (wartość księgowa netto)
|
443 809
|
Podatek dochodowy od osób prawnych płatny gotówką
|
–
|
Podatek dochodowy od osób prawnych naliczony od zysku / straty
|
268,5 mln PLN
|
Przyczyny różnicy między podatkiem dochodowym od osób prawnych naliczonym od zysku / straty a podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatek należny, jeżeli do zysku / straty przed opodatkowaniem stosuje się ustawową stawkę podatkową
|
– |
* Umowa o pracę, kontraktorzy, Agencja pracy i usługi zewnętrzne